Ekonomi

Almanya’da iş görünümü 7 ay sonra düşüyor

Zorlu bir imalat sektörü Avrupa’nın en büyük ekonomisinin toparlanmasını baltalamakla tehdit ettiğinden, Almanya’daki iş görünümü Ekim ayından bu yana ilk kez kötüleşti.

Ifo Enstitüsü’nün beklenti göstergesi Nisan’daki 91,7’den Mayıs’ta 88,6’ya geriledi. Mevcut koşullara işaret eden gösterge de geriledi.

“Alman ekonomisi yaza şüpheyle bakıyor”

Ifo Başkanı Clemens Fuest Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Alman ekonomisindeki ruh hali büyük bir darbe aldı. Alman ekonomisi yaza şüpheyle bakıyor.”

Almanya, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşından kaynaklanan güç şokunun onu kış sakinliğine sürükleyip sürüklemediğini öğrenmeye hazırlanırken, Perşembe günü ilk çeyrek üretimine ilişkin güncellenmiş bir değerlendirmenin konuya biraz ışık tutması bekleniyor.

Mart ayında ekonomide gözlenen zayıflığın ardından ilk durgunluk verilerinde aşağı yönlü bir revizyon gerçekleşebilir.

Ekonomi başlangıçta korkulandan daha yeterliyken, ülkedeki büyüme giderek daha düzensiz hale geldi. Hizmetler, pandemiden önemli tasarruflarla çıkan tüketicilerden gelen güçlü taleple desteklense de, üreticiler talepte düşüş gördü.

S&P Global tarafından Salı günü yayınlanan iş anketi de bu eğilimi doğruladı. Öte yandan, Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) tarafından yapılan farklı bir anket, ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımları kıtanın en büyük ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Banka, enflasyonu yüzde 2’lik hedef düzeyine getirmek için Temmuz ayından bu yana faiz oranlarını 375 baz puan artırırken, yetkililer zamların henüz bitmediğinin altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu