Haber

Ankara’da Tarihi Eser Kaçakçılarına Operasyon: Binlerce Madeni Para ve Etnografik Obje Ele Geçirildi

Ankara’da tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda, Roma, Bizans, Antik Yunan, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 4 bin 212 altın, gümüş ve bronz sikke ile 893 arkeolojik ve etnografik eser ele geçirildi. Olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen kapsamlı ve titiz çalışmalar sonucunda Ankara Kalesi çevresinde etnografik ve arkeolojik eserlerin bulunduğu konut ve depolar tespit edildi. Polis ekiplerinin düzenlediği eş zamanlı operasyon sonucunda; Milyonlarca dolar değerindeki 4 bin 212 altın, gümüş ve bronz sikke ile Roma, Bizans, Antik Yunan, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait 893 arkeolojik ve etnografik eser ele geçirildi. Ayrıca operasyonda 4 adet etnografik tabanca, 1 adet ruhsatsız tabanca ve 109 adet fişek ele geçirildi. Olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

Gerekli işlemlerin ardından eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Etnografya Müzesi müdürlüklerine teslim edilecek ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Envanterine eklenecek. – ANKARA

bahsili-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu